Katma Değeri Yüksek Ürünlerle Sanayide Kalkınma

317 kişi okudu

Katma değeri yüksek ürünler denince akla hammadde ürünlerinin işlenmesi sonucu endüstriye daha çok gelir elde edecek şekilde kazandırılması gelir.

Hammadde alışverişi kalkınmada sac ayağının en önemli halkasını oluşturmaktadır. Eğer hammaddeyi ülkemizde kendi bünyemizle işleyip sanayinin ihtiyacı olan parça haline getirirsek hem yerli üretimde ciddi manada yol alırız hem de yan sanayi ürün de kategorileşir hale geliriz. Üstelik montajcılığa da yüksek oranda son vermiş oluruz.İzlenimlerim sanayicilerimiz ile teknik elemanlar arasında büyük iletişim kopuklukları olduğu yönünde. Sanayicilerimiz yatırım konusunda çekimser davranıyorlar. Artık ithal ürünler ihraç ürünlere göre daha çok tercih edilir hale geliyor. Bu nedenle “kalkınma hızı vasabi hızın üstüne biraz ağır yol alır” görüşündeyim.

Bilindiği gibi metalurji sektörünün en önemli etmen faktörü demir-çeliktir. Demir&çelik sektörü dünya üzerinde ekonomi masasında söz sahibi olmamızda en etkili rolu oynamaktadır. Buna örnek olarak Çin, Hindistan gibi ülkeleri gösterebiliriz. Bu ülkelerin metalurji sektörüne verdikleri değer onların dünya ekonomi masasında önemli bir yeri almalarına etken olmuştur.

Metalurji sektörünün gider sıralamasında hammadde ilk , enerji giderleri ise ikinci sırada yer almaktadır. Lojistik ise hemen hemen her sektörde dikkate alınması gereken önemli bir faktördür.

Alüminyum sektörüne değinmeden de edemeyeceğim.Metalurji sektörünün parlayan malzemesi Alüminyum artık her alanda tercih edilen bir malzeme haline gelmiştir. Alüminyum esnek oluşu, benzer mukavemeti ve yüksek işlenebilirlik özelliği ile sanayicilerimizin gönlünde taht kurmaya devam etmektedir. Malzeme sektöründe de bu yeri kompozitler almaktadır.

Sanayicilerimiz piyasa analizini iyi yapmalı ve dünyayı iyi okumalıdırlar. Mühendislik Odaları da bu yönde bir rapor hazırlayıp sektöre nefes aldırmalıdırlar.

Sanayi Bakanlığımız sanayicilerimize vereceği maddi desteği arttırarak devam ettirmelidir. Avrupalı iş adamlarının atacakları iş anlaşmalarına ön ayak olmaları ise işlerin daha rayında ve daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.Yorum bırakın

Translate »