Hurda Çeşitleri Nelerdir?

763 kişi okudu

Hurda çeşitleri yani hurdanın diğer biçimleri sınırlı miktarda ve lokal olarak bulunabilir. Dövme artıkları, kütük başları, ignot kafaları, yaylar ve Kraft şaft hurdaları endüksiyon ocaklarında kullanılabilir.

Hurdacıyla kabul edilebilecek malzeme spesifikasyonu konusunda anlaşmak malzeme kalitesinin kotrolüne yardımcı olacaktır.

Dökme Demir Hurdası:
Hurda çeşitleri için örnek olarak dökme demir hurdası verilebilir.Pek çok dökme demir tipi mevcuttur. Ancak birkaç tipi yeterli miktarda temin edilebilmektedir. Gri dökme demir hurdası spefikasyonları “Dökme Demir Hurdaların Tipik Kimyasal Kompozisyonları” adlı tabloda yer almaktadır.

Otomotiv Dökme Parçaları:
Bu grup otomotiv ürünlerinin gri dökme demir olan silindir başlıkları blok ve manifoldlardır. Bu parçalar üzerindeki bütün eklentilerinden temizlenmiş olmalıdır. Bazı motor parçaları alüminyum olduğundan ergitme kalitesinde emniyeti sağlamak için otomotiv döküm hurdalarında alüminyum bulunmamalıdır.
Bu malzemeler çevre kirliliği oluşturmaması için gres yağından temizlenmiş olmalıdır.

Makine ve Zirai Döküm Parçalar:
Bu malzemelerin dökme demir oldukları işleme yüzeylerinde belli olur ve çeşitli tip zirai makine, döküm, makine döküm parçası hurdalarıdır. Bu tip dökme demirde fosfor nispeten yüksektir.

Küresel Grafitli (Sfero) Dökme Demir Hurdası:
Küresel grafitli dökme demir hurdalarında birikim elemanları Kükürt ve Fosfor düşüktür. Küresel grafitli dökme demirler Bakır, Nikel ve Molibden ile alaşımlandırılabilirler.

Temper Dökme Demir Hurdası:
Temper dökme demir hurdası Gri Dökme Demir ve Küresel Grafitli Dökme Demir ‘e göre daha düşük karbon ve silisyum içerir. Birikim elemanları miktarı azdır.

Dökme Demir Talaşı:
İşleme operasyonlarından çok miktarda talaş elde edilebilir. Talaşlar kuru, tozsuz olarak ergimiş metal üzerine düzenli olarak sabit miktarlarda problem olmadan şarj edilebilir. Talaşlar soğuk ya da sıcak briketlenmiş olarak bulunabilir. Her iki halde de briketler kuru ve yağsız olmalıdır. Kuru briketleme, sıcak briketlemeye göre daha zayıftır.

Türkiye’nin Yurtiçi Hurda Tedariki Artıyor !


Yazar Hakkında

Yorum bırakın

Translate »