Hassas Döküm Teknolojisi Nedir? Avantajları Nelerdir?

951 kişi okudu

Hassas Döküm Teknolojisi Shell kalıplama yönteminden daha teknik bir yöntemdir. Karmaşık parçaların dökümünde kullanılan en bilinen yöntemlerdendir. Kayıp balmumu dökümüne dayanan eski bir metal şekillendirme yöntemidir.

Shell kalıplama yöntemi ; dökme demir, karbon çeliği, alaşımlı çelik, paslanmaz çelik, alüminyum alaşımları ve bakır alaşımları kullanılarak yapılır. Demirli ve demirsiz metallerin kullanımına olanak tanır. Tipik parçalar küçük veya orta boyuttadır ve dişli yuvaları, silindir kafaları, bağlantı çubukları ve kol kolları gibi parçaları dökmek yüksek hassasiyet gerektirir.

İleri endüstriyel teknolojilerde; güçlü ve gerilimi düşük, aynı zamanda ağırlıkça hafif ve tasarımı oldukça karışık, sofistik parçalara ihtiyaç duyulur. Bu tür parçalar oldukça zor alaşımlar ihtiva eder. Bu nedenlerden ötürü, hassas döküm, dünyanın en etkili ve ekonomik üretim teknikleri arasında haklı olarak yer almış ve kendini kanıtlamıştır.

Hassas Döküm Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

Parçadaki delik, boşluk kısımların ölçü hassasiyetini sağlaması, bu teknolojinin en önemli avantajlarından biridir.

En iyi serbest tasarımın yapılabilmesi

Karışık parçaların makine üretimi zordur ama mümkündür. Fakat hassas döküm teknolojisi ile çok kısa sürelerde ve fazla miktarlarda dökmek mümkün olur. Normal olarak bir ürün iki parça halinde üretilirken, hassas döküm sayesinde daha estetik daha güçlü ve daha hafif olarak tek parça halinde dökülebilir. Böylelikle montaj ve kaynak maliyetleri de en aza indirgenmiş olur.

Makine operasyon maliyetlerinin azalması

Geleneksel döküm ve hassas döküm süreçleri birleşir. Sonuç olarak uygun ölçeklendirme ve iyi bir pürüzsüz yüzey başarılı şekilde gerçekleştirilmiş olur. Böylece makine operasyonu ortadan kalkar ve maliyetler mümkün olabilecek en alt düzeye inmiş olur.
Üretim maliyetlerinin azalması

Bu teknoloji sayesinde; çatlak, delik, çukur, kanal, diş açmak gibi detaylar oldukça başarılı gerçekleşir. Böylelikle  de üretim maliyetleri en aza inmiş olur.

Müşteriye sağlanabilecek en geniş alaşım seçeneği

Müşteri taleplerine bağlı olarak en geniş ve en yüksek bant aralıklarında karbon çelik alaşımı, alüminyum ve bakır alaşımlarda üretim gerçekleştirilebilir.

Ayrıca müşteri siparişleri esas alınarak;

    • iş yeri çalışma koşullarına,
    • makine özellikleri ve
    • metalürjik koşullara bağlı olarak,

özel oranlarda alaşımlarla müşteri memnuniyeti de sağlanabilir.

Düşük kalıp maliyeti

Hassas döküm yönteminde en önemli maliyet unsuru mum ENJEKSİYON kalıbının yatırım maliyetidir. Ancak dökülecek parça oldukça küçük bir parça olabilir. Bu durumda bile karışık şekiller içeren ürünün tasarımı daha ekonomik olur. Çünkü uzun ömürlü ve çok sayıda parça üretimi yapmak mümkündür. Bu sebeple verimlilik – maliyet oranı çok ekonomiktir.

YAZI

100%
100%
Harika
  • Kaç kişi oy kullandı (1)
    10

Yazar Hakkında

Yorum bırakın

Translate »