Eğme,Sertlik ve Pellini Ağırlık Düşürme Testleri

204 kişi bu ay okudu

1)Teknolojik Eğme Testi

Teknolojik eğme testi, metallerin esneme kabiliyetini saptamak amacıyla yapılır. Malzeme kurallarına göre sadece alaşımsız çelik dökümlere ve uygun olduğu takdirde pirinç döküm pervanelere uygulanır. Bu amaçla, kalınlığı 20 mm (± 5 mm) ve genişliği 25-50 mm (± 5 mm) olan test parçası hazırlanır, çekme tarafındaki kenarlar yarıçapı 2 mm olacak şekilde yuvarlatılır. Mamulün kalınlığı 20 mm’den az ise, test parçası kalınlığı mamul kalınlığı kadar olur.

Bu testin yapılması için, test parçası sürekli işlemle ve D/2 yarıçapındaki eğme kafası ile 180 °’lik α eğme açısına (pirinç döküm için 90°) ulaşıncaya veya ilk kırılma meydana gelinceye kadar eğilir. Eğer, herhangi bir kırılma başlangıcı olmadan istenilen eğme açısına ulaşılırsa, sonuç olumlu kabul edilmelidir.

Parça tespit cihazından çıkarılması halinde geriye doğru yaylanıyorsa, en az 170° ‘lik eğme açısına eriştiği takdirde, testin tekrar edilmesine gerek yoktur.

Uygulanabilecek standartlar:

DIN 50111 Teknoloji eğme testi
ISO/R 85 Çelikler için eğme testi
(Standartların en son güncel hallerini dikkate alınız)

2)Sertlik Testleri:

Testler, aşağıda örnekleri verilen standartlar kullanılarak, spefikasyonlardaki isteklere göre Brinell, Vickers veya Rockwell sertliklerini saptamak amacıyla yapılır.

DIN 50351 Brinell sertlik testi
DIN 50133 Vickers sertlik testi
DIN 50103 Rockwell sertlik testi
ISO/R 79 Çelikler için Brinell sertlik testi
ISO/R 81 Çelikler için Vickers sertlik testi
ISO/R 80 Çelikler için Rockwell sertlik testi
(Standart ve normların en son güncel hallerini dikkate alınız.)
3)Pellini Ağırlık Düşürme Testi:

Bu test, Stahl-Eisen-Prüfblatt 1325 (Demir ve çelik test spefikasyonu 1325) veya ASTM-E208 ‘e uygun olarak (mamul kalınlığı ≥ 16 mm. olan düşük sıcaklık çelikleri) yapılır.

Test parçası şekli, aşağıdaki tablodan, mamul kalınlığına en yakın olacak tarzda seçilir.

Pellini agirlik dusurme test parcasi sekli

Yazar Hakkında

Translate »