Dünya Çelik Üreticileri ve Yeni Dönem Stratejileri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
565 kişi okudu

Dünya Çelik Üreticileri Kimler?

Dünya Çelik Birliği (WSA) Ekim 2021’de yayınladığı güncelleme ile;

 • 2021’de çelik talebinin 2020’ye göre %4,5 artarak 1.855,4 milyon tona yükseleceğini tahmin ediyor.
 • 2022’de ise çelik talebinin 2021’e göre %2.2 artışla 1.896,4 milyon tona yükseleceğini öngörüyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızın Demir Çelik Sektörü Raporu 2020 ‘ye göre dünya çelik üreticileri sıralamasında ilk on ülke:

 1. Çin,
 2. Hindistan,
 3. Japonya,
 4. Rusya,
 5. A.B.D.,
 6. Güney Kore,
 7. Türkiye,
 8. Almanya,
 9. Brezilya ve
 10. İran
  olarak sıralanmakta.

Yine aynı raporda 2018 yılındaki üretim rakamlarına (milyon ton) göre ilk on firma;

 1.  ArcelorMittal – 96.42
 2.  China Baowu Group- 67.43
 3.  Nippon Steel and Sumitomo Metal Corporation – 49.22
 4.  HBIS Group – 46.80
 5.  POSCO – 42.86
 6.  Shagang Group – 40.66
 7.  Ansteel Group – 37.36
 8. JFE Steel Corporation – 29.15
 9. Jianlong Group – 27.88
 10. Shougang Group 27.34
  olarak sıralandı.Peki Dünya Çelik Üreticileri ‘nin Yeni Dönem Stratejileri Neler?

ÇİN

Dünyanın en büyük çelik tedarikçilerinden biri olan Çin, bir yandan yerli pazara yetişmeye çalışıyor. Bu amaçla Shangang Group, 2020 yılında Henan ‘daki çelik fabrikalarını satın alarak yatırım yapmıştı. Bu sayede 4,94 milyon ton demir ve 5,5 milyon ton çelik kapasitesi hedefledi.

Diğer yandan Çin yerli üretim talebini karşılamakta sıkıntı çekince, dünyada en büyük alıcılardan biri haline geldi. Bunun için dünyada G.Kore,Endonezya gibi bazı ülkelerle iş birliği gerçekleştiriyor.

Çin’in en büyük çelik üreticisi China Baowu Steel Group Ağustos 2020’de ikinci en büyük çelik üreticisi Taigang Stainless Steel ‘in ana şirketi Taiyuan Iron&Steel Group ‘un %51 lik hissesini satın almıştı.

Haziran 2021’de ise Endonezya’da paslanmaz çelik hammaddesi NPI üretmek üzere Brezilya madenci Vale ve Shandong Xinhai Tech. ile anlaştı.

Paslanmaz çelik üretiminde esas Nikel kullanılmakta. Ancak elektrikli otomobillere güç sağlamak için kullanılan lityum iyon piller için de Nikel kritik önem taşıyor.

Çin’in en büyük ikinci paslanmaz çelik üreticisi Bawou ‘nun yan kuruluşu olan Taigang Iron Steel, PT Vale Indonesia ve Xinhai ile Morowali’deki Bahodopi nikel işleme tesisini ortak işletecek.

Mysteel’in raporuna göre Çin’de yayılan elektrik kısıntıları enerji yoğun üretimli 20 eyaletteki ağır sanayiyi oldukça etkiliyor. Çin’de 80’den fazla çelik fabrikası içinde bir kısmı planlı bakıma girerken, diğer tesislerin ocaklarını kapattığı tahmin edilmekte. Özellikle Jiangsu eyaletindeki geniş çaplı üretim kayıpları dolayısı ile bazı çelik ürünlerinde arz açığı var.

Aradığın Belki Burada!  Sanayide Üretim Stratejisi Ne Olmalıdır?

Tahmin edebileceğimiz gibi bu çelik sektöründeki diğer oyuncular için avantaj olabileceği gibi, çelik fiyatlarında yükselişe de neden olabilecek.HİNDİSTAN

Dünya Çelik Üreticileri arasında en yaygın ismi geçen Arcelor Mittal.

Arcelor Mittal Lüksemburg merkezli çok uluslu bir şirket. 2006 yılında Hindistan merkezli Mittal Steel tarafından satın alınınca 2018 yılında dünyanın öncü çelik üreticilerinden biri haline geldi.

2019’lu yıllarda iflas eden Essar Steel India çelik fabrikasını satın alınca da Arcelor Mittal Hindistan’da en büyük çelik üreticilerinden biri olmuştu.

Arcelor Mittal, Türkiye’den galvanizli çelik üreticisi Borçelik ile birlikte otomotiv sektörü lider kuruluşlarından Tofaş için ArGe çalışması yaptı.

2018’de başlayan ve iki yıl süren Arge çalışmaları sonucu Mart 2021 de bu çalışmalar nihai meyvesini verdi.

2019’da proje sonuçlarının Tofaş’tan onay alması ile birlikte deneme bobinleri üretildi. Deneme sonrası ürünler 2020 yılı için tercih edildi. Mart 2021 yılına gelindiğinde Borçelik sacı ile Fiat Egea için 3 bin ton arka kapı iskeleti üretildi.

Avrupa Yatırım Bankası grubun 2021-2023 dönemindeki Avrupa araştırma ve geliştirme programını finanse etmeye yardımcı olmak için ArcelorMittal’e 280 milyon Euro’luk kredi verdi.

Bu fonlama ile ArcelorMittal’in;

 • Yenilikçi döküm teknolojileri
 • Döngüsel ekonomi ve CO 2 azaltımı
 • Chromium 6’nın yerini alacak alternatif kaplamalar
 • Enerji azaltımı için yeni haddeleme teknolojileri
 • Yüksek fırın dekarbonizasyonu
 • Çelik uygulamaları için eklemeli imalat
 • Otomotiv için yenilikçi yüksek mukavemetli çeliklerin geliştirilmesi
 • Motorların enerji muhafazasını iyileştirmek için düşük kayıplı elektrik çeliğinin geliştirilmesi
 • Küresel enerji geçiş uygulamaları için yüzeyler ve kaplamalar (güneş, yel değirmenleri vb.)

araştırma ve geliştirme faaliyetleri desteklenecek. Böylece firma çelik endüstrisinde daha yüksek katma değerli çelik ürünlere odaklanacak.
JAPONYA

Japonya’da en büyük entegre tesislerinden biri olan Nippon Steel ,STK elektrikli çelik levhalarla ilgili patent için dava açıyor. Japon çelik üreticilerinin 14 Ekim 2021 tarihli açıklamasına göre dava sebebi; Japon otomobil üreticisi Toyota Motor ve Çin’in en iyi çelik üreticisi China Baowu Steel Group’un borsada işlem gören kolu Baoshan Iron & Steel’e (Baosteel) in Nippon Steel’in ticari faaliyetlerini ihlal etmesi.

Nippon Steel 29 Ekim 2021’de Japonya’nın Kura bölgesindeki ham çelik üretimini sonlandırdı. Ayrıca 2025 yılı sonuna kadar personel sayısını 10 bin kişi azaltmayı planlıyor.

Aradığın Belki Burada!  Katma Değeri Yüksek Ürünlerle Sanayide Kalkınma

2021-2025 için Brownfield yatırım planlıyor. Yani dış pazarlara girmek için, Çin ve ASEAN gibi başka bir ülkede halihazırda üretim yapan/hizmet veren veya aktif olmayan fakat mevcut bir entegre çelik fabrikalarına e-yatırım yaparak üretim ve operasyonlarını genişletmeyi hedefliyor.

GÜNEY KORE

POSCO 2020 yılında hidrojen yoluyla karbon emisyonu miktarını azaltacağını duyurmuştu. 2025 yılına kadar karbon yayan yüksek fırınlarını kademeli olarak hidrojen indirgeme çelik fırınlarına dönüştürecek. 2021 yılında Çin’li HBIS Group ile G.Kore’li POSCO otomotiv sacı üretmek (sıcak daldırma galvanizli çelik )ve satmak için girişimde bulunduklarını resmi olarak yayınladılar.

Bu amaçla Tangshan -Laoting ekonomik kalkınma bölgesine yatırım yapmayı planlıyorlar.

TÜRKİYE

2006 yılında Oyak bünyesine katılan Erdemir grubu Worldsteel raporlarına ve Demir Çelik Sektörü Raporu 2020 ‘ye göre 9.14 milyon ton üretim ile 45.sırada.

Grup 2019 yılında Ar-ge Merkezi’ni açtı ve “hammadde Ar-ge similasyon” ve “ürün geliştirme Ar-ge similasyon” olmak üzere iki kapsamlı laboratuvarı bulunuyor.

Ayrıca Ar-Ge Merkezi bünyesinde kurulan metal şekillendirme laboratuvarı ile ;

 • Otomotiv ana ve yan sanayisinde soğuk şekillendirme prosesinde kullanılan Erdemir çelik kalitelerinin şekillenebilirlik davranışlarının incelenmesi
 • Bilgi birikiminin oluşturulması
 • Parça ve kalıp tasarım süreçlerinde simülasyon çalışmalarının yapılması
  amaçlanıyor.

Burada gerçekleştirilen test ve analiz çalışmaları doğrultusunda, simülasyon çalışmalarında otomotiv sektörü tarafından yaygın olarak kullanılan Autoform yazılımıyla uyumlu 50 otomotiv kalitenin veri kartları hazırlandı.

Hazırlanan malzeme veri kartları Autoform yazılımının Aralık 2016 içerisinde yayınlanan yeni R7 sürümünde diğer rakip üreticileri ile birlikte yer aldı. Erdemir, bu çalışma ile Autoform yazılımında kendi malzemelerine ait veri kartlarını yayınlanan ilk Türk şirketi oldu.

Mayıs 2021 Dünya Gazetesi haberine göre Eyüpoğlu Ailesi’ne ait Epaş Grubuna bağlı Türk şirket Aslanlı Metalürji Letonya’lı KVV Liepajas Metalurgs Steelworks‘ü satın alarak Letonya’nın ilk, Baltık Bölgesi’nin ise tek demir-çelik fabrikasını bünyesine kattı.

Böylelikle şirket “Letonya’da üretimin bu pazarda kota sorununun da önüne geçeceğini, buradaki tesisten diğer Türk üreticilere de kütük tedarik edebileceklerini “ belirtti.

ALMANYA

Bilindiği gibi Tyssen ve Krupp isimli iki Alman çelik şirketinin kurulmasıyla oluşan Tysssenkrupp savunma sanayiden denizciliğe kadar bir çok alanda faaliyet gösteriyordu. 2015’de otomotiv sektörünün Kuzey Amerika bilhassa Meksika’da önemli bir oranda büyümesi ile Kuzey Amerika’daki 500 milyon Euro’luk yatırımının yarısını Meksika’ya kaydırdı.

Aradığın Belki Burada!  Sanayi Yelpazeni Genişlet Ekonomini Güçlendir!

Meksika’da kurulması planlanan fabrika ile otomobil için silindir kapağı üretmeyi hedeflemişti.

2017’de bünyesindeki Sofya, Filibe, Rusçuk ve Burgaz’daki üretim ve depolar ile halihazırdaki faaliyetlerini Bulgaristan’da lojistik merkezi kurarak genişletmeyi planladı.

Son dönemlerde yeniden yapılanmaya odaklanıldı.

Paslanmaz çelik ürünleri ve ilgili ürünlerin en önemli tedarikçisi Thyssenkrup için pandemiden sonra yeni stratejiler gündemde.

Tysssenkrup Materials Turkey Gebze OSGB deki tesisini İtalyan Arvedi Group’ a devredecek.
Thyssenkrupp, İtalyan Acciai Speciali Terni (AST) firmasındaki hisselerini devretmesiyle savunma sanayi dışındaki en önemli birimi olan paslanmaz çelik ürünleri alanından çıkmış olacak.

AST’nin İtalya hariç dünyada Türkiye ve Almanya’da tesisleri bulunmakta. Türkiye’deki tesisi 30 bin tondan fazla çeliği işliyor.  Böylece özelikle Arçelik , Bosch gibi beyaz eşya ve otomotiv sektörlerine tedarik sağlamakta.


BREZİLYA

Salgının yoğun olduğu dönemlerde Brezilya’lı çelik üreticileri yüksek fırınlardan 13’ünü kapattı. Daha sonra bunlardan dördü kademeli olarak ancak üretime geçebildi. Brezilya’nın Ulusal Çelik Enstitüsü Aço Brasil verilerine göre Brezilya’nın ham çelik üretimi, haddelenmiş ürün üretimi ve satışa sunulan yarı mamül üretimi 2019’da düştü. İthalat ve ihracat rakamlarında da kayıp yaşandı.

Brezilya merkezli dünyanın büyük demir cevheri madencilerinden Vale /strong> Ağustos 2019’da Güney Brezilya Minas Garais’teki Ferrous Resources do Brasil ‘in Viga konsantrasyon tesisini durdurmuş Kasım 2019’da da tekrar devreye almıştı.

Haziran 2021’de ise Vale ve Shandong Xinhai Tech. Endonezya’da paslanmaz çelik hammaddesi NPI üretmek üzere anlaştı.

Brezilya savcıları 2015 yılında meydana gelen Fundao atık barajının çöküş felaketi ve 2018 yılında açılan hukuk davasındaki yükümlülüklerin yerine getirilmemesi nedeniyle Ekim 2021 2de Vale, Samorco ve BHP’den 2,5 milyar real talep eden dava açtı.

İRAN

Steelmint kaynaklarına göre 2019 yılında İran’ın Çin başta olmak üzere Uzak Doğu ve Körfez ülkelerine çelik kütük ihraç ettiği bildirilmişti. IMIDRO (İran Maden ve Maden Endüstrileri Geliştirme ve Yenileme Kurumu) verilerine göre (21 Mart-22 Eylül) yani İran takvim ayına göre 2019’un ilk yarısında 3.4 milyon ton çelik ihracatı yapılmış.

Tahran, İRNA- Dünya Çelik Birliği, İran’ın 2021’in ilk çeyreğinde dünyanın en büyük onuncu çelik üreticisi konumunda yer aldığını duyurdu.


YAZI

100%
100%
Harika
 • 10
 • 10
 • Kaç kişi oy kullandı (19)
  6.5
Share.

Yazar Hakkında

Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölümü mezunudur. Uzun yıllar Türkiye'nin lider kuruluşlarında Üretim, Planlama, Kalite, Satış ve Pazarlama bölümlerinde çalışmıştır. Üretim Müdürü, Fabrika Müdürü, Proje Direktörü vb gibi görevler üstlenmiştir. Halen sektörde profesyonel kariyerine devam etmektedir.

Yorum bırakın

Translate »