Batmayan Metal Geliştirildi !

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
555 kişi okudu

Rochester Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, hasar gördükten veya delindikten sonra bile suda yüzebilen bir materyal olan “batmayan metal”i geliştirdiler. Bu sayede hem gemilerin batması önlenebilecek hem de bu metal yüzen şehirleri inşa etmek için de kullanılabilecek.

İşin baş araştırmacısı Chunlei Guo, Business Insider’a verdiği demeçte, “Ne kadar hasar gördüğüne veya delindiğine bakılmaksızın, hala ayakta kalabilecek.” dedi.
Dev bir hava kabarcığı metalin yüzmesine yardımcı oluyor.

Gemiler su üstünde kalabilmek için denizde suyun yerini alarak yüzerler. Bir geminin batmaması için taşıdığı su hacminden daha az ağırlığa sahip olmalıdır. Rochester Üniversitesi’nin araştırmacıları da metal yapıların Titanic gibi aynı kaderi paylaşmasını önlemek için suyu sürekli olarak uzaklaştırmaya yönelik bir yöntem tasarladılar.

Bunun için bilim adamları, alüminyum diskin yüzeyine küçük oluklar oymak için lazerler kullandılar. Bu gravürler havayı hapsetti ve su damlacıklarının metal yüzeyden kaymasına neden olan koruyucu bir bariyer oluşturdu. Metaller su altında yeterince uzun kalırsa, oluklar su ile dolacaktı. Bu nedenle kazınmış metal disklerden ikisini oyulmuş kenarlar içe bakacak şekilde bir sütunun iki ucuna yerleştirdiler. Merkezde de suyun girmesini engelleyecek kadar küçük boşluklar bıraktılar. Bu yüzmeye yardımcı olacak bir hava kabarcığı oluşturdu.

Daha sonra, araştırmacılar bu sistemi, kaldırma kuvvetini kaybedip kaybetmeyeceğini görebilmek için iki ay boyunca su altında bıraktılar. Ancak ağırlığı çıkardıklarında, metal hala yüzeye yükseldi.

Son görevleri sistemin büyük hasar görüp göremeyeceğini anlamak oldu. Böylece disklere delikler açıp tekrar su altına yerleştirdiler. Kaç tane delik açtıklarına bakılmaksızın, dizi hala yüzer haldeydi.

Batmayan metal yüzen şehirler inşa etmek için kullanılabilir

Guo, “Metalin alanı büyüdükçe, yükleme kapasitesi de artıyor.” Dedi. Bu, metalin bir gün yüzen şehirler gibi dev yapılar inşa etmek için bile kullanılabileceği anlamına geliyor .

Aradığın Belki Burada!  Şarj Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

“Bence bu harika bir fikir,” dedi Guo, metal konfigürasyonunun fiberglas veya kireçtaşı gibi yüzen şehir konseptleriyle ilişkili diğer malzemelerden “çok daha sağlam ve çok daha dayanıklı” olduğunu da sözlerine ekledi. Guo’nun araştırması aynı zamanda kir metalinden kurtulmak için sadece birkaç damla su yeterli olduğunu göstermiştir.

Bu metalin büyük miktarlardaki üretiminin önündeki engel lazer aşındırma işleminin uzun sürmesidir.
Öyleki 1 inç x 1 inç karenin aşındırılması için yaklaşık bir saat zaman almaktadır. Ancak bu sorun da zamanla aşılabilecek.

Kaynak:Rochester Üniversitesi

Share.

Yorum bırakın

Translate »