Alüminyum Kaynak Çeşitleri Nelerdir?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
1.291 kişi okudu

Alüminyum Kaynak Çeşitleri

  • TIG / TIG
  • GMAW / MIG
  • Lazer Işını Kaynağı ve Elektron Işını Kaynağı
  • Direnç kaynağı

Gaz Tungsten Atıl Gaz (GTAW) /Tungsten İnert Gaz (TIG)

Alüminyum kaynak çeşitleri içinde en popüler kaynak işlemlerinden biri, tungsten atıl gaz (TIG) kaynağı olarak da bilinen gaz tungsten ark kaynağıdır (GTAW-Gas Tungsten Arc Welding). GTAW alüminyum için harika bir süreçtir çünkü telsiz sorunları yaratabilen mekanik tel besleme gerektirmez. Bunun yerine, dolgu malzemesi eliyle kaynakçı tarafından su birikintisine beslenir. Ayrıca, GTAW işlemi son derece temizdir, bu da alüminyumun atmosfer tarafından kirlenmesini önler.

Gaz Metal Ark Kaynağı (GMAW) / Metal İnert Gaz (MIG)

Gaz metal ark kaynağı (GMAW)- Gas Metal Arc Welding) veya metal atıl gaz (MIG- Metal Inert Gas) kaynağı, alüminyum kaynak çeşitleri arasında başka bir mükemmel seçimdir. Gaz metal ark kaynağı genellikle GTAW’dan daha yüksek biriktirme hızlarına ve daha yüksek hareket hızlarına sahiptir. Ancak, GMAW mekanik bir tel besleme sistemi kullanır. Bu nedenle, alüminyum tel besleme yapılabilmesi için bir itme-çekme tabancası veya makara tabancası gerekebilir.

Ayrıca,% 100 CO2 veya % 75 Argon / % 25 C02 koruyucu gaz kullanmamak önemlidir. Bu gaz çelik için uygun bir seçimdir, ancak alüminyum reaktif C02 gazını kaldıramaz.

Lazer Işını Kaynağı ve Elektron Işını Kaynağı- (Laser/Electron Beam Welding)

Işın kaynağı işlemleri genellikle alüminyum kaynağı yapabilir. Ayrıca, ışın kaynağı işlemlerinin güç yoğunluğu çok yüksek olduğundan, soğuk başlatmalar daha az endişe vericidir. Lazer kaynağı ile malzemenin ışık yansıtma özelliği endişe yaratabilir. Ayrıca, koruyucu gaz optimizasyonu gözenekliliği önlemek için çok önemlidir. Elektron ışını kaynağı genellikle bu problemleri yaşamaz, çünkü ışığı enerji ortamı olarak kullanmaz ve vakumda gerçekleştirilir.

Aradığın Belki Burada!  Mekanik Yöntemler ile Gerilim Giderme Nasıl Yapılır?

Direnç kaynağı (Resistance Welding)

Direnç kaynağı alüminyum kaynak yaparken mümkündür. Bununla birlikte, alüminyumun elektriksel ve termal iletkenliğinden kaynaklanan zorluklar ortaya çıkar. Parametre geliştirme süresi önemli olabilir ve bu zorlukların üstesinden gelmek için özel ipuçları ve direnç kaynağı ekipmanı gerekebilir.

Manuel Metal Kaynakta Nelere Dikkat Edilmelidir?(MMA-Manuel Metal Arc)

  • Kaynaktaki cüruf kalıntılarından kaynaklanan kusurlar
  • Kaynağın zayıf penetrasyonundan kaynaklanan kusurlar

Kaplanmış elektrotların kullanılması, eklemin üstünde kaynak sonrası çıkarılması gereken bir cüruf tabakası oluşturur. Cüruf parçacıkları oyuklara ve keskin açılara yakalanma eğilimindedir. Cürufun giderilmesi için bir yonga çekiç veya tel fırça kullanılmasını gerektirir ve elektrot kaplamanın tipine bağlı olarak daha kolay veya daha sert olabilir . Cüruf düzgün bir şekilde çıkarılmazsa, kaynakta cüruf kalıntılarına neden olabilir . Kapanımlar tek tek parçacıklar veya daha uzun çizgiler şeklinde olabilir .

Cüruf inklüzyonlarının en yaygın nedeni, cürufu bir kaynak geçişinden başka bir kaynak yapmadan önce tamamen çıkarmamaktır. İyi çalışma yöntemleri riskleri azaltabilir. Doğru kaynak yöntemini kullanmak ve sınırlı eklemlerde aşırı kalın elektrotların kullanılmasını önlemek oldukça gereklidir. Ayrıca, alttan kesmeyi önleyecek şekilde kaynak yapmaya çalışmak da önem taşır.

Kaynak : Sciencedirect.com


Share.

1 Yorum

  1. Pingback: Alüminyum Kaynak Nedir? | DökümTEK

Yorum bırakın

Translate »