14.Uluslararası Demir&Çelik ve Döküm Teknolojileri Fuarı | Kapanış

182 kişi bu ay okudu

Tüyap’ta düzenlenen ANKİROS / ANNOFER /TURKCAST 2018 14.Uluslararası Demir&Çelik ve Döküm Teknolojileri Fuarı 24 Ekim standların kurulması ve akşamında da TÜSİAD başkanı Sn.Umur Denizci’nin konuşması ile açılmış oldu.

Özellikle öğrenciler ve yeni mühendislerin oldukça ilgi gösterdiği ve sektörün önde gelen kuruluşlarının yöneticilerinin ve de akademisyenlerin yaptığı sunumlar ilgiyle dinlendi. Sunumlar vasıtasıyla yönetici ve akademisyenler bilgi ve tecrübelerini aktarmış oldular.Fuarda Türk dökümcüler ile birlikte İran, Çin, Hindistan,Alman ,İngiliz ve Japon katılımcılar da vardı. Fuar aynı ülkelerden ziyaretçileri ve yanı sıra Solvenya, Avusturalya, Yeni Zelanda, Cezayir, Fas ve İspanya gibi ülkelerin ziyaretçilerini de ağırladı.

Uluslararası olan ve iki yılda bir düzenlenen Demir&Çelik ve Döküm Teknolojileri Fuarı katılımcı firmalar, ticari ilişkiler açısından fuarın ilk ve ikinci günün oldukça verimli geçtiğini belirttiler. Son organize edilen fuar o dönemin koşulları gereği daha az yabancı ziyaretçi çekmişti. Fuar düzenleme tarihlerinin tatile rastlaması nedeniyle ziyaretçi sayısı da beklenenden az olmuştu. Ancak ağırlıklı 7.holde bulunan döküm firmaları bu fuarı oldukça yoğun geçirdiler. Özellikle ikinci gün daha bilinçli ziyaretçiler ağırlandı. Sektöründe önde gelen dökümhaneleri bu sayede çok iyi iş olanaklarının gerçekleştiğini belirttiler.
Aynı zamanda Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı da olduğundan 2-3-4-5-6 ıncı hollerdeki makina ekipman firmaları ile hammadde&işletme malzemeleri tedarikçileri oldukça etkinlerdi. Geçmiş yıllarda düzenlenen fuarlarda sayıları az olan endüksiyon ocağı firmaları, makina ekipman firmaları ve yerli imalatçıların artması fuara çeşitlilik ve dinamizm kazandırdı. Ekonomik dengesizlikler nedeniyle yatırım konusunda beklemede kalan döküm sektörü makina &ekipman satıcılarını ve imalatçılarını ziyaret ettiler. Böylelikle olası yatırım olanaklarını ve kampanyalarını öğrenme fırsatı buldular.

Her zaman olduğu gibi alternatif tedarikçi bularak maliyetleri düşürme çabası bu fuarda da devam etti. 8 inci ve 9 uncu hollerdeki demir-çelik sektörü ve bu sektöre hizmet ve malzeme sağlayan yerli ve yabancı firmalar da ziyaret edildi.Yazar Hakkında

Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölümü mezunudur. Uzun yıllar Türkiye'nin lider kuruluşlarında Üretim, Planlama, Kalite, Satış ve Pazarlama bölümlerinde çalışmıştır. Üretim Müdürü, Fabrika Müdürü, Proje Direktörü vb gibi görevler üstlenmiştir. Halen sektörde profesyonel kariyerine devam etmektedir.

Yorum bırakın

Translate »