Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On LinkedinCheck Our FeedVisit Us On Instagram
Categories

Yolluk ve Çıkış Yükseklikleri Nasıl Hesaplanır?

0

YOLLUK VE ÇIKIŞ YÜKSEKLİKLERİ NASIL HESAPLANIR?
Yatay Yolluklara Çıkış Bağlanması:
Yolluk ve çıkış yükseklikleri hesaplanırken özellikle yatay yolluklara çıkış bağlayacağımız zaman aşağıda belirtilen hususları göz önünde bulundurmalıyız:

1)Çıkışların yerleştirilmesi, yolluktan ayrı bir yere, yatay yolluğun uzantısına doğru yapılırsa,

2)Çıkışlar, metal banyosunun akış yönünün aksine yerleştirilirse,

3)Metal banyosunun akış yönüyle aynı yöne yerleştirilirse (ki bu durumda cüruf kolaylıkla akarak geçer)

4)Yatay yollukların her iki tarafa da çok yakın olması.

Yatay yolluk, çıkış ve kalıp arasındaki mesafeler, bu mesafe dar olduğu zaman kalıp yüzeyinden parça kopmalarına sebep olur. Bu mesafe çok uzun olduğu zaman çıkışların da boyu uzun olur ve sonuçta çıkış uzantılarında POROZİTE yani döküm boşlukları meydana gelir.

Yatay Yolluk Ve Çıkış Yükseklikleri:

Yatay yolluk, ergimiş metali kalıbın gerekli kısımlarına dağıtır ve aynı zamanda banyodaki pislikleri uzaklaştırır.

Bu yüzden yatay yolluk yüksekliği çıkıştan belirli bir miktar daha fazla olmalıdır ki böylelikle ergimiş metal basıncını yatay yolluk uzatmalarına verebilsin.

Genel olarak yatay yolluk çıkışın 4 (dört) katı daha yüksek olur. Fakat yolluk sisteminde tasarrufa gidilecek ise yatay yolluğun çıkışa nazaran 2(iki) kat daha yüksek yapılması yeterlidir.

Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi beğenebilir & takip edebilir ya da makaleleri paylaşabilirsiniz

İletişim

Translate »

Sayfayı beğendiniz mi?

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On LinkedinCheck Our FeedVisit Us On Instagram