Tel Yöntemiyle Üretimde Kükürt ve Titanyumun Etkisi

Konuk Yazarımız

VERMİKÜLER DEMİR ÜRETİM YÖNTEMLERİ:

Vermiküler Grafitli Dökme Demir üretiminde kullanılan en yaygın yöntemlerden biri de “Tel Yöntemiyle Vermiküler Demirin Üretim Yöntemi” dir. Bu yöntemde Kükürt ve Titanyum miktarı önemlidir. Aşağıda Tel Yöntemiyle Üretimde Kükürt ve Titanyum ‘un etkileri yer almaktadır.

TEL YÖNTEMİYLE ÜRETİMDE KÜKÜRT VE TİTANYUM’UN ETKİSİ

Vermiküler Grafitli Dökme Demirin ( V.G.D.D.) tel ile üretiminde Kükürt ve Titanyum etkisi ve miktarları önem taşımaktadır.

Kükürt ve Titanyum miktarları:

Doğal olarak ilk analizdeki Kükürt miktarı kritik bir önem taşımaktadır ve uzun yıllar boyu elde edilen tecrübelere dayanarak baz metaldeki Kükürt oranının %0,010 ile %0,012 arasında olması gerektiği söylenebilir. Bu değer iyi bir ön koşul oluşturmaktadır.

Kükürt:

Kükürt değeri < %0,001 ise •FeS eklenebilir.Kükürt değeri >%0,012 ‘nin üstünde ise
•Gerekli değerleri sağlayacak şarj malzemesi ilave edilmelidir.

Üretim aşamasının her adımı dikkatli ve sıkı bir takip gerektirir. Bu şartlara uyulmazsa, istenmeyen lamel grafit değeri veya küresel grafit değerlerinde artış görülür.Titanyum:

Titanyumun ise küresel grafit oluşumunu engellediği bilinmekle beraber, Vermiküler Grafitli Dökme Demirin üretiminde her daim kullanılmaz. Hatta Titanyum bazı zamanlarda Küresel Grafitli Dökme Demir üretiminde de kullanılmaktadır.

Genel olarak Titanyum;
•Manifoldlar gibi ince cidarlı parçalarda
•Hızlı soğumaya bağlı çok az Magnezyum oranlarında
•Küresel grafit oluşumunu engellemek için

kullanılır.

Titanyum miktarı %0,06 ile %0,20 arasında olmalıdır.

Titanyum kullanılırken Titanyum Karbür fazının oluşacağı gözden kaçırılmamalıdır. Çünkü karbür oluşumu ürün kalitesi için sorun yaratabilir. Doğal olarak bu istenmeyen bir durumdur.

Ayrıca Küresel Grafitli Dökme Demirin üretimi sırasında şarj malzemelerinden sıvı metale Titanyum bulaşması oldukça önemli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle genel olarak üreticiler; eğer Titanyum kullanımı açık bir şekilde belirtilmemişse, olası bir bulaşmayı önlemek adına Titanyum ilavesiz bir Vermiküler Dökme Demir üretimini tercih ederler.

Günümüzde, silidir krank kutuları ve çok sayıda baskı plakaları Titanyum kullanılmadan oldukça iyi bir şekilde üretilebilmektedir.

Eğer Titanyum kullanımı zorunlu halde ise, FeTi ‘nin ergitme ocağına ilave edilmesi gereklidir.

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: Allotropi Nedir? | DökümTEK

Leave A Reply

Translate »