Soğutucu Tipleri Nelerdir?

Akışkan Yataklı Soğutucu:
Akışkan yataklı soğutucuda hava kum yatağı içinden üflenir. Üflenen hava ile kum hareketlendirilmiş ve havalandırılmış olur. Aynı zamanda da soğutma suyu kum içinde dağılır ve kum ileriye sevk edilebilir.

Daha hızlı bir sevk istenirse, titreşimli sevk edici ya da bant sistemi ilave edilebilir.

Soğutma havası bant ya da oluk içindeki delikler vasıtası ile iletilir.

Soğutma suyunun dağıtımı birçok kademede gerçekleştirilir. Dağıtımı ve dozajlanması bir sıcaklık ölçer ile kontrol edilir. Son kademede çıkış nemi ayarlanır.

Bu soğutucunun soğutma verimi yaklaşık %60-80 arasındadır.

Üzerinden geçirilen kum miktarı ise bu verimi belirleyen en önemli faktördür.
Mikser (Çırpıcı)Tipi Soğutucu:
Normal bir kum karıştırma mikseri(çırpıcısı), kum soğutucu olarak kullanılabilir. Ancak soğutma havası, nemlendirilmiş kum içinden üflenmesi gereklidir. Uygun mikser kapasitesi ve daha fazla karışım süresi soğutma için önemlidir.

Mikser tip soğutucu için, amaca uygun dönüş kumu hattı üzerine basit bir mikser ve uygun mikser elemanları yerleştirilmelidir. Bu elemanlar soğutma suyunu ilave eder ve havalandırmayı fazlalaştırır.
Bu gibi soğutucular ön mikser olarak görev görürler.

Tambur Tipli Kum Soğutucular:
Tambur tip kum soğutucularda kumun soğutulması, döküm parçasını soğutulması ile birleştirilmiştir. Bu birleşme sayesinde, döküm parça sisteminde bulunan suyu kuma eşit olarak yayabilir, kum topaklarını kırar ve kumun ön hazırlanmasında avantaj sağlar. Döküm parçası da kum ile birlikte ilerlediğinden çok hızlı soğumaz ve kumun yastıklanması vasıtası ile çarpmalardan zarar görmez.

Soğutma havası, kum ve dökümün akış yönünün tersinden içeriye verilerek devamlı döndürülür yani bir anlamda haddelenen kumun içinden geçirilir.
Tambur içinde kumun nem oranını belirlemek zor olduğundan, su miktarının kontrolü metal/kum oranı üzerinden tespit edilir.
Bantlı Tip Soğutucu
Bantlı tip soğutucuda, kum ön çırpıcıda nem kazanmış olur. Nemli kum bir band üzerine verilir. Bant üzerine bir türbin yerleştirilmiştir. Bu türbin sayesinde kum santrifüj edilerek devir daim ettirilmiş ve havalandırılmış olur. Hav bandın hareket yönünün aksi taraftan banda aktarılır.

Önceden mikserde nemlendirilmiş ve karıştırılmış kum elevatörde de soğutulabilir. Bu durumda kum, elevatör ve transportu sırasında oldukça kuvvetli bir şekilde hava ile karşılaşır.
Bu durumda da hava elevatörün hareketinin aksi yönünde uygulanır. Havalandırma zayıf olduğu için soğutma verimi de düşüktür.

Bu sistemde bir basamaklı nem ölçme ve kumanda sistemi olduğundan nem kumandası bir dezavantajdır.

Diğer Tip Soğutucular
Kum ısısını ve su buharını uzaklaştırabilmek için vakum gerekmektedir. Tabi vakum ile soğutma işlemi kapalı bir hacim içinde mümkündür. Kondens olan suyun sistemden uzaklaştırılması, ancak kapalı alan içindeki havanın dışarı emilmesi ile gerçekleşir. Bu tip soğutucularda toz problemi yoktur.

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: Çil-Soğutucu Nedir? | DökümTEK

Leave A Reply

Translate »