Soğuk Şarj Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bazı dökümhanelerde ön ısıtmasız şarj yapma pratiği uygulanmaktadır. Ön ısıtma uygulanan bazı dökümhanelerde ise bazen veya temel ekipmanlarda; kreyn, şarj kovası veya ön ısıtıcının kendisindeki eksiklikler, arızalar nedeniyle kısa sürelerle soğuk şarj yapılmaktadır. İster standart pratik olsun isterse acil durumlarda kullanılan çare olsun, soğuk şarj yapıldığında birtakım önlemler alınmalıdır.

Kova ile soğuk şarj yapıldığında aşağıdakiler dikkate alınmalıdır.

1)Soğuk şarjda sadece çok temiz ve kuru malzeme kullanılmalıdır. Nemli, yağlı, soğuk ve kapalı (uçları kapalı boru gibi) hurdadan kaçınmak gereklidir.

2)Tehlikeli maddelerin banyo içine çekilmesini önlemek için, şarjı ocağa gücü kestikten sonra yapılmalıdır. Ocak sıcaklığı yüzeye en yakın parçalar için ön ısıtıcı görevi yapar. Şarj etmeye devam edildikçe, hurda banyoya girmeden önce hurdayı ısıtmaya devam eder. Eğer şarjı aşağıya çekmek için ocağa güç verilmesine ihtiyaç varsa mümkün olan en düşük güç kullanılarak aşağıya iniş yavaşlatılmalıdır.Soğuk şarj magnetle yapılıyorsa yukarıdaki önlemlere ilave olarak aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

1)Magneti ocaktan yayılan ısıdan korumak için az hurdaya bile ihtiyaç olsa magnet mümkün olduğunca dolu olmalıdır.

2)Operatör sıçramaları önlemek için, magneti banyoya mümkün olduğunca yakın tutmalıdır.

3)Kreyn operatörü; çok az bir miktarı ocağa bırakarak, sıcak banyodan aşırı patlama ve sıçrama olup, olmadığını kontrol etmelidir. Ya yavaş yavaş ocağı beslemeye devam etmeli, ya da patlama ve sıçramalar çok şiddetliyse şarjı kesmelidir.

4)Operatör banyoda ilk malzeme dönüşü problemsiz olsa bile, magneti her bırakış arasında birkaç saniye bekleyerek iki ya da üç defa boşaltmalıdır.

5)Magnet boşaldıktan sonra ocak alanından mümkün olduğunca birkaç saniye bekleyerek iki ya da üç defada boşaltmalıdır.

6)Magnet boşaldıktan sonra ocak alanından mümkün olduğunca hızla uzaklaştırılarak ısıya maruz kalması önlenmelidir.

Soğuk şarj yapma çoğu zaman üretim taleplerinden kaynaklanmaktadır. İndüksiyon ocaklarındaki en tehlikeli işlemlerdendir ve mümkün olduğunca soğuk şarj yapmaktan kaçınılmalıdır.About Author

Leave A Reply

Translate »