Segregasyonu Ortadan Kaldırma Teknikleri Nelerdir?

0

Teorik olarak mikro segregasyonu dolayısı ile makro segregasyonu elemine etmek mümkündür.

Dökümhane şartlarına göre uygulanabilirliği olmasa da gerçekte bunun iki yolu vardır:

1)Laboratuvar şartlarında bir alaşım izotermal olarak soğutulur. Bu oran ölçülemeyecek kadar küçük bir soğuma orandır. Bu katı kristaller ve sıvı faz içindeki atom konsantrasyonunu difüzyon yolu ile eşitler. Böylece segrasyon olmaz. Çelik dökümlerin soğuma hızları izotermal soğumaya izin vermez.

2)Eğer bir alaşım çok hızlı soğutulursa (milyon derece saniyelik bir soğuma hızı) kristal yapısı oluşmak için zaman bulamayacağından segregasyon oluşmayacaktır. Bu yöntem ticari olarak fiziksel özellikleri dikkate alınmayan AMORF metal tozları ve folyo üretimi için uygulanabilir fakat çelik döküm için uygulanamaz.

Kanal segregasyonları üzerinde çalışanlar kanal segragasyonunun eliminasyonu için çeşitli teknikler önermektedirler. Bu teknikler; alaşım kompozisyonu ve döküm parça ebatlarını değiştirmeyi içermektedir.Ancak tipik bir çelik dökümhanesinde bu değişikliklerin uygulanabilmesi her zaman mümkün değildir. Bu nedenle önemli olan makro segragasyonun oluşumunu engellemek değil, besleyici-parça dizaynında makro-segragasyonun önemli bir kısmının besleyici içerisinde kalmasını sağlamaktır.

Bu durumda döküm parça hiç besleyici altı segregasyonu olmadan üretilebilir. Tabi ki kanal segragasyonunun oluşacağı izole bölgeler oluşacaktır.

Besleyici dizaynındaki hedefi “boşluksuz döküm” yerine “segragasyonsuz döküm” olarak değiştirdiğimizde; segragasyonsuz döküm için gerekli besleyici, boşluksuz döküm için gerekli besleyiciden daha büyük olacaktır.

Besleyiciyi daha iyi çalıştıracak besleme malzemeleri kullanıldığında bile segragasyonsuz parça dökmek için gerekli besleyiciye, boşluksuz parça dökmek için gerekli besleyiciden %5 kadar daha fazla sıcak metal gerekecektir. Faydalı metal oranı azalmış bile olsa besleyici altı çatlaklarını elimine ettiği için bu besleyici dizaynı uygundur.

Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi beğenebilir & takip edebilir ya da makaleleri paylaşabilirsiniz
error

About Author

Leave A Reply

Translate »
error

Destek için reklamlarımızı tıklayın!