Şarja Alaşım İlaveleri Nasıl Yapılmalıdır?

Genel olarak indüksiyon dökümhanelerinin metalik şarjlarının bir kısmı çelik hurdadır. Bu da dökme demirin nihai Karbon seviyesine ulaşmak için bir miktar Karbon ve Silisyum ilavesini gerektirir. Ayrıca şarja alaşım ilaveleri ya da alaşım elementleri zaman zaman ya da sürekli ilave edilir.

%80 veya %90 ’lık Silisyum karbür kaynağı olarak gerekli olan tüm silisyumu verecek kadar ilave edilir. Kalan karbon diğer karbon vericilerle tamamlanır. İndüksiyon ocaklı demir dökümhanelerinde silisyum karbür, deoksidasyon özelliği, dökme demirin bünyesindeki çil etkisini azaltması ve FeO azaltarak silika astar ömrünü uzatması nedeniyle en yaygın olarak kullanılan silisyum kaynağıdır.

Optimum ve düzenli kazanım için bütün alaşım elementleri özellikle yüzebilecek olanlar ilk metalik şarj ocağa düşmeden hemen önce ve ocağa güç verilmişken yapılmalıdır. Ocağın karıştırma etkisi alaşımları banyonun içine alır ve ilk şarj kalan karbon ve silisyum karbürü banyonun içine sürükler.

Pek çok indüksiyon ocaklı dökümhaneler alaşımları ocağa elle atmaktadır. (Hemen hemen tüm karbonu ve 50 lb (25 kg) lık torbalarla gelen SiC ‘ ü ) Bununla beraber pek çok dökümhane bu süreci otomatikleştirmek ve daha istikrarlı alaşım verebilmek için özel ekipmanlar geliştirmişlerdir.

About Author

Leave A Reply

Translate »