Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Pik Döküm Nedir?

0

Demir ve karbon içeren ve karbonlu lamel grafit parçalarının bulunduğu döküm alaşımına GRİ DÖKME DEMİR denir. Sektörde Pik Döküm şeklinde kullanılır.
Bir başka deyişle serbest karbonun, yaprak halinde grafit şeklinde bulunduğu demir-karbon malzemesidir.

Pik Döküm (Gri Dökme Demir) Nasıl Sınıflandırılır?
Özellikleri de dağılımına, grafit yapısına(şekline) ve matrisin yapısına bağlı olarak değişir. Ayrıca sertlik ve çekme dayanımı gibi mekanik özellikleri göz önünde bulundurularak sınıflandırılırlar.

Basit olarak:
ALAŞIMLI gri dökme demir
ALAŞIMSIZ gri dökme demir den bahsetmek mümkündür.

Sertlik ve Çekme Dayanımı:

Belirli bir tipteki dökme demirin sertlik ve dayanımı, ESNEMEZLİK MODÜLÜ ve YOUNG MODÜLÜ (ELASTİSİTE MODÜLÜ) gibi yaklaşık olarak birbirleriyle ilişkilidir. Çoğu zaman, özelliklerden birinin değerindeki artış, diğer özelliklerin değerlerinde de artmaya sebep olur. Sertlik ve Çekme dayanımı arasında aşağıdaki bağıntı vardır:

HB = RH (A+ B × Rm )
HB = BRINELL Sertlik
RH = Göreceli sertlik
Rm = Çekme dayanımı N/mm² ( N/ mm² = 1MPa)
A = 100
B = 0,44

Göreceli sertlik:
Ölçülen sertlik değerinin, çekme dayanımından deneysel bir bağıntı ile hesaplanan sertlik değerine oranıdır. RH temel olarak ham malzemelerden eritme işleminden, metalürjik çalışma metodundan etkilenir ve 0,8 ile 1,2 arasındadır.

BRINELL ?
Ayrı dökülmüş deney numuneleri üzerinde yapılabileceği gibi, döküme bitişik dökülmüş bir deney parçası üzerinde (BRINELL çıkıntısı) yapılabilir.

Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi beğenebilir & takip edebilir ya da makaleleri paylaşabilirsiniz
error

About Author

Leave A Reply

Translate »
error

Destek için reklamlarımızı tıklayın!

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestCheck Our FeedVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin