Metal Ayırıcı Sistemler Nelerdir?

Konuk Yazarımız

Metal Ayırıcı Sistemler; Manyetik Bantlı Ayırıcı Sistemler ve Tambur Tipli Manyetik Ayırıcı Sistemler olmak üzere ikiye ayrılır.

Manyetik Bantlı Ayırıcı Sistemler:

Metal ayırıcı sistemler içerisinde en yaygın görülen bu sistemde; sevk bandı üzerinden gelen ve manyetik alanı sayesinde kumun içerisinden gelen demir parçalarını toplar ve kaldırır. Bandın manyetik alanın dışına çıkması ile çekilen demir parçacıkları banttan çözülmüş olurlar.
Manyetik bant ayırıcı, kumun akış yönüne dikey ya da paralel bir şekilde sevk bandının üzerine konumlandırılabilir.

Manyetik Metal Ayırıcı bant üstü malzeme taşıması yapılması istenen diğer yerlerde, taşınan malzeme içerisine karışmış metal parçacıklarının mıknatıs sayesinde  çekilerek dışarıya atma işlemi yapılmaktadır.

Elektromıknatısın devamlı devrede kalması enerji kaybına yol açmaktadır. Dolayısı ile sistemin uzun ömürlü olması için, elektromıknatıs öncesi bir metal ayırıcının devreye alınması gerekmektedir.

Metal seperatör ölçüleri ve mıknatıs gücü çekilecek malzeme büyüklüğü, kapasite ve ihtiyaca bağlı ayarlanmaktadır. Metal ayırıcı büyüklüğü istenen kapasiteye göre değişiklik arz etmektedir. Bant hızı kumanda panelinden ayarlanabilir. Mıknatıslı konveyör bant, servis ve bakımında hızlıca müdahale gerçekleştirilir. Verimli teknoloji ve enerji özellikle sürekli çalışan makineler için önemlidir.

Tambur Tipli Manyetik Ayırıcı Sistemler:

Tambur tipli manyetik ayırıcı(renkli metaller, plastik granül vb.) gevşek karışımlardan, metal ve manyetik cisimleri ayırmak maksadıyla kullanılır. Genelde makinenin doldurma hunisine veya ayrılmamış malzemenin düştüğü bantlı konveyörün arkasına yerleştirilir. Orada ayırım işlemi gerçekleşmektedir.

Yani bu sistemde kumun başka bir yere ya da banda aktarılması sırasında, manyetik tambur yerleştirilerek diğer banda düşmeden kum içindeki demir atıkları ayrılır. Demir parçacıkları manyetik alan dışında magnetten çözülerek ayrılır.

Tambur tipli manyetik ayırıcının avantajıysa bantlı konveyörün bir parçası olmadığından kullanımının daha kapsamlı olmasıdır. Manyetik tambur taşıyıcıları içeren dış paslanmaz dönen kasa ve ferrit mıknatıs veya çok güçlü neodyum NdFeB mıknatısları ile donatılmış manyetik çekirdekten oluşmaktadır.

Bu mıknatısların tamburun yüzeyinde oluşturduğu gerekli manyetik alan vasıtası ile metal parçacıkları tamburun ekseninden daha ötesine götürülür. Orada demanyetize edildiği için metaller kendiliğinden düşer ve ayrılmış metal olmayan malzeme manyetik tamburun ekseninden daha önce düşer.

Manyetik tamburun faydaları

 • çeşitli mıknatısları içeren tamburların kombinasyonu
 • ayırım işleminin yüksek kalitesi
 • her tamburun ayrı devir hızı regülasyonu
 • gereksinimlerinize uyarız
 • Manyetik tamburun kullanımı

 • mükemmel ayırım
 • toplanmış metallerin atıklardan minimum kirlenmesi
 • About Author

  Leave A Reply

  Translate »