Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Küresel Grafit Nasıl Oluşur?

1

KÜRESEL GRAFİT OLUŞUMU
Küresel grafit oluşumunu açıklarken Küresel grafitli dökme demirin DUCTİLE IRON (SFERO) soğuma eğrisinde bir sıcaklık aralığı mevcuttur. Bunun sonucu olarak küresel grafitli dökme demirde kristalleşmeyi durduran bir tutukluğun olmaması gerekir. Bu da iki şekilde açıklanabilir.

1)Sıvı madenden önce ÖSTENİT DENTRİTLERİ ayrışmakta ve bununla birlikte bunun içerisinde küresel grafit oluşumu meydana gelmektedir. Küresel grafitlerin büyümesi için gerekli karbon ÖSTENİT bazı eriyiğinden dışarı yayılarak grafit billurlarına geçmektedir.

2)Grafit billurları doğrudan doğruya sıvı metalden teşekkül etmekte ve bir müddet sonra grafitlerin üzeri ÖSTENİT tabakasıyla kaplanmaktadır. Birincil ayrışmış ÖSTENİT DENTRİT özürleri kaplanmış veya kaplanmamış grafit kürelerin büyümesine sebep olmaktadır. Ayrıca sıvı metalde karbon miktarı artacaktır.

Sonuç olarak;

*kükürt azalması
*grafit billurlarının yüzey gerilimlerinin artması
*sıvı metalde mevcut magnezyum atomlarının grafit kafesleri arasında yayılarak grafit düzlemlerinin yayılmasını
önlemesi

Gibi sebeplerle küresel grafitlerin oluşumu söz konusudur.

Kaynak: DİNÇEL, M. Cüneyt, ”Küresel Grafitli Dökme Demir ve Silisyumun Nodulant Kullanılarak Kontrol Altına Alınması”, İstanbul 997

Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi beğenebilir & takip edebilirsiniz

İletişim

Translate »

Sayfayı beğendiniz mi?

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On LinkedinCheck Our Feed