Kokil Döküm Pratiği Nasıl Olmalıdır?

Showing 1 of 1

Karmaşık şekilli, boyut toleransları dar ve çok sayıda üretilecek parçalar için kokil döküm tercih edilmektedir.En iyi kokil döküm pratiği; iyi bir kalıp dizaynı ile doğru bir ön hazırlık yapılarak dökümcüye rahat bir çalışma sağlayan tekniktir ki sonuçta oldukça parlak olur.

Çok kısa aralıklı döküm kalıp içinde sıcak noktalar yani bölgeler meydana getirecektir. Bunlar kalın kesitlerde katılaşmayı geciktirdiği için bölgesel çekmelerin meydana gelmesine sebep olacaktır. Operatör bu çekmeyi gördüğü zaman yanlış bir düşünce ile metal sıcaklığına bağlayacaktır. Hata tam teşhis edilemediği için dökümlerin diğer parçalarına da yayılacaktır.

Hızlı yapılan dökümler türbülans arızalarının meydana gelmesine sebep olacaktır. İyi bir yolluk dizaynı bu arızayı kısmen önleyecek ise de en faydalı yöntem otomatik döküm düzeninin kurulmasıdır. Bu kökil döküm pratiği için önem arz eder.

Bazen Ergonomik düşünce kokil döküm pratiği için daha olumuz sonuç yaratır. Örneğin; daha alçak bir döküm masası kullanmak ergonomik görünmese de aslında daha büyük kalıplara daha kontrollü döküm yapma imkânı vermesi bakımından daha avantajlı olmaktadır.

Bu problemler kötü döküm pratiği için tipik birer örnek olarak çoğaltılabilir. Birçok dökümhanede bunlara benzer çok sayıda örnek bulunabilir.

Çekme hataları devamlı bir problem haline geliyor ise; metale çok az bir gaz ilavesi toplam katılaşma çekmesinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Döküm için özel pudradan belirli aralıklarla ocağa ilave edilir veya metal almadan önce el potasının içine bir tutam atılır. Böylelikle döküm parça içerisindeki doğru gaz miktarı yakalanmış olur.

Sonuç:

Kokil kalıp dökümü için her gün yeni bir çözüm şekli problemleri ortadan kaldırmaktadır. En iyi ve kaliteli döküm için ana önlemler:

1)Metal Hazırlığı
2)Kalıp Boyama
3)Döküm Pratiği

olabilir.

Alüminyum ve bakır alaşımlarının kokil dökümünde Bakır Berilyum, Bakır Nikel Silis, Zirkonyumlu Bakır gibi sert bakır alaşımları ile oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır.

Tesisatçılıkta yaygın olarak kullanıldığı görülen prinç ise gerek elde yapılan kokil döküm ile gerekse de makineye bağlı kokil kalıba döküm yoluyla şekillendirilir.

Showing 1 of 1

About Author

1 Yorum

  1. Pingback: Dökümde Modifikasyon Nedir? | DökümTEK

Leave A Reply

Translate »