Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kokil Döküm Pratiği Nasıl Olmalıdır?

1

Kokil döküm tekniğinde; iyi bir kalıp dizaynı ve doğru bir ön hazırlık, dökümcüye rahat bir çalışma sağlar ve sonuçta oldukça parlak olur.

Çok kısa aralıklı döküm kalıp içinde sıcak noktalar yani bölgeler meydana getirecektir. Bunlar kalın kesitlerde katılaşmayı geciktirdiği için bölgesel çekmelerin meydana gelmesine sebep olacaktır. Operatör bu çekmeyi gördüğü zaman yanlış bir düşünce ile metal sıcaklığına bağlayacaktır. Hata tam teşhis edilemediği için dökümlerin diğer parçalarına da yayılacaktır.

Hızlı yapılan dökümler türbülans arızalarının meydana gelmesine sebep olacaktır. İyi bir yolluk dizaynı bu arızayı kısmen önleyecek ise de en faydalı yöntem otomatik döküm düzeninin kurulmasıdır.
Ergonomik düşünce kötü döküm pratiğinin azalmasına yardımcı olacaktır. Örneğin; daha alçak bir döküm masasının temini daha büyük kalıplara daha kontrollü döküm yapma imkânı verecektir.

Bu problemler kötü döküm pratiğine tipik birer örnek olarak çoğaltılabilir. Birçok dökümhanede bunlara benzer çok sayıda örnek bulunabilir.

Çekme hataları devamlı bir problem haline geliyor ise; metale çok az bir gaz ilavesi toplam katılaşma çekmesinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Döküm için özel pudradan belirli aralıklarla ocağa ilave edilir veya metal almadan önce el potasının içine bir tutam atılır. Böylelikle döküm parça içerisindeki doğru gaz miktarı yakalanmış olur.

Sonuç:

Kokil kalıp dökümü için her gün yeni bir çözüm şekli problemleri ortadan kaldırmaktadır. En iyi ve kaliteli döküm için ana önlemler:

1)Metal Hazırlığı
2)Kalıp Boyama
3)Döküm Pratiği

Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi beğenebilir & takip edebilir ya da makaleleri paylaşabilirsiniz
error

About Author

Leave A Reply

Translate »
error

Destek için reklamlarımızı tıklayın!

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestCheck Our FeedVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin