Kaymalı Yataklarda Hangi Malzemeler Kullanılmalıdır?

1

BRONZ VE BEYAZ METAL KAYMALI YATAKLAR

Kaymalı Yatak

Kaymalı yatak malzemesi olarak ilk zamanlar; tahta, deri, demir vb. malzemeler kullanılmıştır.

Zamanla bunların yerine pirinç, bronz ve beyaz metal kullanılmaya başlanmıştır.

Özellikle makine ve otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılan kaymalı yatak malzemesi, genel olarak bakır esaslı ve kalay-kurşun esaslı alaşımlardır.

Zamanla alüminyum ve çinko esaslı malzemeler ve ilerleyen teknoloji ile sinter yataklar ve polimer malzemeler kullanılır olmuştur.

Kaymalı yataklar için konstrüksiyon, mil veya aks genel olarak çelikten yapılmakta ve yüzeyleri sertleştirilmektedir. Bu yöntemle aks ve mildeki abraziv aşınmanın önüne geçilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Kaymalı yatak malzemesi ise mikrokaynaklanmadan sonra ortaya çıkan adheziv aşınmanın önlenmesi amacıyla, demir dışı malzemelerden imal edilir.

Yatak malzemelerinde istenen önemli özellikler;

  Yüksek basma ve yorulma dayanımı
  Aşınma ve korrozyon dayanımı
  Sert parçacıkları bünyesine gömebilme yetisi
  Düşük sürtünme katsayı
  Düşük ısıl genleşme katsayısı
  Kolay işlenebilme
  Düşük maliyet

Kaymalı Yatakların Malzeme Özellikleri

Kaymalı yataklarda seçim yaparken kullanım yerine göre kendiliğinden beklenen özellikleri sağlayan malzemeler tercih edilmelidir.

Kaymalı yataklarda aranan en belirgin özellik aşınma direncinin iyi olmasıdır.
Çünkü mil ve akslarda üretim, maliyet, yenisi ile değiştirme ya da tamir etmenin zorlukları dolayısı ile aşınmanın minimum düzeyde olması gerekmektedir.

Yataklarda ise üretimin kolay ve düşük düşük maliyetli olması ve değiştirilmesinin kolay olması nedeniyle aşınmasına daha fazla izin verecek şekilde malzemeler seçilmekte ve tasarım da buna göre yapılmaktadır.

Böylelikle mil ve aks daha fazla korunmuş olur. Bu nedenle de yatak malzemeleri metalik ve metalik olmayan malzemelerden yapılmaktadır. Kalay ve kurşun alaşımları bu tür özellikleri içerdiğinden kullanılan önemli yatak malzemelerindendir.

Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi beğenebilir & takip edebilir ya da makaleleri paylaşabilirsiniz
error

About Author

Leave A Reply

Translate »
error

Bağış olarak reklamları tıklayıp destek olabilirsin!