Kasnak Tipi Döküm Nedir?

Kasnak Tipi Döküm lerde Olası Döküm Hataları

1)Jant ve kol kısımlarının birleştiği noktada çekme boşluğu meydana gelebilir

2)Göbek deliğinde çekme boşluğu meydana gelebilir.

3)Jantın dış kısımlarında göbek, kol jantın üst yüzeyinde çökmeler meydana gelebilir.

4)Göbek ve janttaki havalandırma deliklerinin altında çekme boşlukları meydana gelebilir.

5)Kollarda çatlama meydana gelebilir.

Özellikle çekme boşlukları ve kollarda kırılmaların meydana gelmesini önlemek için farklı kalınlıklardan kaçınmak lazımdır. Uygun kalınlıkta jant, göbek ve uygun kalınlıkta kol kullanılmalıdır. Kol ve jantın birleştiği yerde çekme boşluğunun meydana gelmesi; Karbon (C ) ve Silisyum (Si) miktarının fazla oluşundan veya oksitlenmiş ergimiş metalin dökülmesindendir. KUPOL işletimi normal olduğu zaman kullanılan hurda ve şarjına gerekli özen gösterildiği takdirde hata bir derece önlenebilir.

Göbek kısmı çok kalın olduğundan kolaylıkla çekme boşluğu meydana gelebilir. Bu hata büyük besleyici kullanmak suretiyle, yüksek sıcaklıkta metal ile beslemekle ve aynı zamanda ROD tipi besleyici kullanmakla, göbek kısmında yuvarlak maça kullanma yerine yuvarlak demir kullanma veya çil(soğutucu) kullanma sureti ile önlenebilir.

Havalandırma deliklerinde pislik, cüruf bulunması, yolluk ve kalıp içerisinde bir kum sürüklenmesinin meydana geldiğini gösterir. Bu durum uygun olmayan girişten, kararlı olmayan bir döküm işleminden, düşük döküm işleminden, düşük döküm sıcaklığından, oksitli ergimiş metal banyosu gibi nedenlerden oluşur ve tedbir alınarak rahatça önlenir.Kasnak Tipi Döküm İçin Çıkış Tipleri

A tipi: Jant kısmına çevresel bir bölümde geniş bir geçiş yerleştirilir. Küçük birkaç dudak girişten yüksek sıcaklıkta ergimiş metal dökülür. Küçük tip dişli dökümleri için bu tip uygundur. Genel olarak da kararlı değildir.

B tipi: Göbek üzerine yerleştirilmiş süzgeç maça deliklerinden geçerek göbek içinde toplanır. Oradan da kol ve janta dağılır. Bu tipte pisliğin ergimiş metale karışması söz konusu değildir. Eğer süzgeç yolluk ince ise, kalın olan göbek buradan beslenerek çekme boşluklarının meydana gelmesi önlenir.600 mm. den daha küçük çaplı dişli döküm parçalar için ister yaş kum kalıp olsun, isterse kurutulmuş veya gaz ile sertleştirilmiş olsun her tip kalıp için bu tip en uygundur.

C tipi: Jant üzerine oturtulmuş CONNOR tiptir. Şayet jant kalın ise etkilidir.

D tipi: Jantın bütün çevresi boyunca yerleştirilmiş küçük memelerden aşağı doğru dökülen tiptir. Geniş yatay yolluk yapıldı ise döküm parçanın her bölümünde tekdüzen bir akış sağlanır ve besleyicinin etkisi en iyi durumdadır. Sağlam bir kasnak tipi döküm alabilmek için kullanılacak en iyi tiptir. Ancak aynı zamanda büyük derece kullanımını gerektirmesi, kalıplamanın uzun zaman alması, mamulün akma sınırının düşük olması gibi sebepler de dezavantajlarıdır.

E tipi: Göbekte 2 veya 3 adet yolluk ve karşı tarafında büyük bir besleyici bulunur. Orta ve büyük boydaki dişli dökümlerinde kullanılır. İyi sonuçlar elde edilir. Yüksek sıcaklıktaki ergimiş metal banyosunun yeteri kadar beslenmesi gözlenmelidir.

F tipi: Jantın bir tarafında 2 veya 3 küçük üst yolluk, bunların karşı tarafında büyük besleyici, bazen besleyicinin alt tarafında çekme boşlukları meydana gelebilir.


Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi beğenebilir & takip edebilir ya da makaleleri paylaşabilirsiniz

About Author

Leave A Reply

Translate »
error

İçerikleri beğendiysen reklamları TIKLA, daha çok içerik yüklensin.