Junghans Döküm Hızı Formülü Nedir?

Showing 1 of 1

Konuk Yazarımız

Çok özel bir durum olmasına rağmen, dökme demir parçaların metal kalıplara dökülmesinde Junghans Metodu kullanılır.

Junghans Metodu Nedir?

Junghans işleminde; metal, yaklaşık 300 milimetre yüksekliğindeki bir su soğutmalı bakır kütük (copper ingot)içine dökülür. Kalıp duvarı boyunca göreceli etkiyi (Relative Effect- Relativ Wirkung)minimuma indirmek için kalıp dikey olarak hareket ettirilebilir.

Bu metotda, kalıp yavaşca 20 mm ila 30 mm aşağı doğru ve daha sonra hızlıca yukarı hareket ettirilerek yapılır. Döküm başladığında kalıp dikey bir ağaç çubuğuna sabitlenmiş bir metal plaka ile dipten kapatılır. Kütük dışı katılaşmaya başladıktan sonra plaka yavaş yavaş kademeli olarak indirilir. Kalıbın hemen birkaç metre altında dönme hızı akış hızı ile tam olarak koordine edilen bir çift silindir vardır. Katılaşmış metalin alt ucu silindirler arasına girer girmez, işlem sürekli olarak devam eder .

Pervanelerin altında, çubuklar veya levhalar metal testereler veya kesme torçları ile gereken uzunlukta kesilir ve yatay bir rulolu konveyör üzerinde taşınır. Bu işlemde döküm hızı kütük kalıbındaki soğutma hızının bir fonksiyonudur.

Junghans Döküm Hızı Formülü Nedir?

Nadir durumlarda dökme demir parçaların metal kalıplara dökülmesinde hesaplama için aşağıdaki JUNGHANS tarafından hazırlanan döküm hızı formülü kullanılmaktadır.

Şüphesiz kum kalıplara nazaran metal kalıplara dökümde döküm hızı daha fazladır.

Dökme demir parçalar için JUNGHANS döküm hızı formülü:

Junghaus Döküm Hızı Hesaplama Formülü – by DökümTEK

T=Döküm hızı (saniye)
W=Döküm parça ağırlığı (kilogram)

Uzmanlara göre; ağırlığı 1.325 kg’dan fazla olan döküm parçaların döküm zamanı döküm zamanı döküm zamanı, ağırlığına bağlı olmaksızın iki dakika olarak alınmalıdır.

Küresel grafitli dökme demir parçalar için JUNGHANS döküm hızı formülü:
junghaus bu iki dokum

T=Döküm hızı (saniye)
W=Döküm parça ağırlığı (kilogram)

Showing 1 of 1

About Author

Leave A Reply

Translate »