Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İndüksiyon Ocaklarında Şarj Nasıl Yapılmalıdır?

0

İndüksiyon ocaklarında pek çok dökümhanede metal şarjı, şarj kovası ve kreynlerle yapılmaktadır.

Kova Ölçüleri:

Kova iç çapı astar çapından 4-6 “ (10-15 cm) daha küçük olmalıdır. Bu hem hurdanın astara zarar vermesini hem de horda ocağa boşalırken hurdanın çatı yapmasını önler. Kova yüksekliği, kreyn açıklığı ve ön ısıtıcı, çıkış yüksekliğince sınırlanır. Fakat en uygun şarjı alabilecek büyüklükte olmalıdır.Şarj Ölçüleri:

İndüksiyon ocaklarında tercih edilen şarj ağırlığı, ocak büyüklüğü ve şekline ve her dökümhanenin kendine has çalışma biçimine bağlıdır. Örneğin; 15 tonluk indüksiyon ocaklar, en yaygın ocaklardır. Şarj büyüklüğü 500 kg ’dan 5 ton ‘a kadar değişmektedir. En yaygın olanı da 3 ton olandır.

Maksimum verim için; hangi model olursa olsun, indüksiyon ocağından ergimiş metal alınırken, ocakta bırakılacak metal miktarı (ergitme devam edecekse) ocağın yeniden ilk şarj edilmesiyle elde edilecek ergimiş metal seviyesi, enerji bobinlerinin üst seviyesine gelecek kadar olmalıdır.

Bunun anlamı şarj miktarının toplam banyo ağırlığının yaklaşık 1/3’ü kadar olması gerektiğidir.

Ocak kapağının açık olduğu zamanı minimuma indirmek için şarjı ocağa tek kovada vermek en idealidir. Bununla beraber pek çok dökümhane yer ve hurda yoğunluğu sınırlamaları nedeniyle yüklemeyi iki ya da üç kovada yapabilmektedirler. Toplam şarj ağırlığı banyo seviyesini sabit tutabilmek için döküm potasının birkaç katıdır.

Dökümü bir ya da iki büyük pota ile almak döküm sayısını arttırmak için önemlidir.

Şarjın Düzenlenmesi:

İndüksiyon ocaklarında şarj ısıtıcıda mümkün olabildiğince şarj kovasına yüklenirken en avantajlı olacak şekilde yerleştirilmelidir. En düşük yoğunluklu çelik hurdalar sökülmüş oto parçaları veya lamalar her zaman şarj kovasının tabanına gelmelidir ki ocağa ilk giren bu hurdalar olsun. Bu, hurdaların ocağa düşmesi sırasında yastıklamaya yardımcı olacak ve ağır hurdaların bu çeşit parçaları banyosunun içine itmesini sağlayacaktır.

Ağır çelikler daha üstte ve dökme demir hurdaları en üstte olmalıdır. Çelik hurdaların ocağa ilk girmesi Karbon ve Silisyum kazanımını, Karbon ve Silisyum ‘un kazanımına bağlı olmaksızın maksimum yapar ve düzenli kazanım elde edilir. Şarj kovası kullanılmayan operasyonlarda bile şarj büyüklüğü ve şarj düzenlemesine uyulmalıdır.

Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi beğenebilir & takip edebilir ya da makaleleri paylaşabilirsiniz
error

About Author

Leave A Reply

Translate »
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestCheck Our FeedVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin