Hassas Döküm Teknolojisi Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hassas Döküm Teknolojisi Shell kalıplama yönteminden daha teknik bir yöntemdir. Karmaşık parçaların dökümünde kullanılan en bilinen yöntemlerdendir. Parçadaki delik, boşluk kısımların ölçü hassasiyetini de sağlaması, bu teknolojinin en önemli avantajlarından biridir.

İleri endüstriyel teknolojilerde; güçlü ve gerilimi düşük, aynı zamanda ağırlıkça hafif ve tasarımı oldukça karışık, sofistik parçalara ihtiyaç duyulur. Bu tür parçalar oldukça zor alaşımlar ihtiva eder. Bu nedenlerden ötürü, hassas döküm, dünyanın en etkili ve ekonomik üretim teknikleri arasında haklı olarak yer almış ve kendini kanıtlamıştır.

Hassas Döküm Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

En iyi serbest tasarımın yapılabilmesi

Karışık parçaların makine üretimi mümkün, ancak oldukça zordur. Fakat döküm teknolojisi ile çok kısa sürelerde ve fazla miktarlarda dökülebilirler. Normal olarak bir ürün iki parça halinde üretilebilirken, hassas döküm sayesinde daha estetik daha güçlü ve daha hafif olarak tek parça halinde dökülebilir. Böylelikle montaj ve kaynak maliyetleri de en aza indirgenmiş olur.

Makine operasyon maliyetlerinin azalması

Geleneksel döküm ve hassas döküm süreçleri birleştiğinde uygun ölçeklendirme ve iyi bir pürüzsüz yüzey, en başarılı şekilde gerçekleştirilmiş olur. Böylece makine operasyonu ortadan kalkar ve maliyetler mümkün olabilecek en alt düzeye inmiş olur.
Üretim maliyetlerinin azalması

Bu teknoloji sayesinde, çatlak, delik, çukur, kanal, diş açmak gibi detaylarda oldukça başarılı olunduğundan üretim maliyetleri en aza indirilmiş olur.

Müşteriye sağlanabilecek en geniş alaşım seçeneği

Müşteri taleplerine bağlı olarak en geniş ve en yüksek bant aralıklarında karbon çelik alaşımı, alüminyum ve bakır alaşımlarda üretim gerçekleştirilebilir. Ya da müşteri siparişleri esas alınarak; iş yeri çalışma koşullarına, makine özellikleri ve metalürjik koşullara bağlı olarak, özel oranlarda alaşımlarla müşteri memnuniyeti sağlanabilir.

Düşük kalıp maliyeti

Hassas döküm yönteminde en önemli ve tek maliyeti, mum ENJEKSİYON kalıbının yatırım maliyeti oluşturmaktadır. Ancak oldukça küçük bir parça olsa dahi, karışık şekiller içeren ürünün tasarımı daha ekonomik olur. Ayrıca uzun ömürlü ve çok sayıda parça üretimi yapmak mümkündür. Bu sebeple verimlilik – maliyet oranı çok ekonomiktir.

About Author

Leave A Reply

Translate »