Çelik Dökümde Nelere Dikkat Edilmelidir?

0

Çelik dökümde kaliteli çelik döküm yöntemi önemli bir teknik çalışma istemektedir. Çelik dökümde nelere dikkat edilmeli derken Besleyici ve yolluk tasarımları, modellerin yapımı ve kalıplama şekli öncelik arz eder. Bunun dışında sıvı metalde azot, oksijen ve hidrojen oranlarını minimize etmek çok önemlidir.

Sıvı METALİ SAFSIZLAŞTIRMAK için iyi hurda, iyi ham maddenin kullanılması zorunludur.

ALAŞIMLANDIRMAK için özellikle malzeme analizlerini doğru kaynaklardan elde etmek gerekmektedir.

Çelik Dökümde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

Gaz boşlukları: Soğuma sırasında açığa çıkan gazların, ergimiş metal içerisinde hapis olmalarından kaynaklanır. Hidrojen, azot, karbon monoksit, su buharı, kalıp ve maçadan gelen gazlar, bu boşluğu oluşturmada etken gazlardır.

Yüzey boşlukları: Kalıp malzemelerinden ortaya çıkan gazların, aynı hızla kalıp boşluğundan dışarıya atılamaması ve metalin soğuyan yüzeylerine baskı uygulayarak, yüzeyleri yarması ve deforme etmesi sonucu oluşurlar. Yüzeyin deforme olması; gaz basıncının ergimiş metal tarafından yapılan basınçtan daha yüksek olması ve genel olarak FERROSTATİK basıncın en düşük olduğu durumlarda ve çoğunlukla da dökümün üst kısımlarında görülür.Yüzey boşluklarının diğer nedenleri:

1) Ergimiş çelikle birlikte, yolluk sisteminden kalıp içine taşınan hava;
a)kalıp duvarlarından
b)atmosfere açık besleyici boşluklarından
c)havalandırma

deliklerinden çıkamayarak çelik içerisine hapis olur ve gaz boşlukları meydana getirir. Bu şekilde oluşan gaz boşlukları, döküm parçanın hızla katılaşan üst kısmında oluşur ve dökümün üst yüzeyinde oluşabileceği gibi iç yüzeylere de kayabilir.

2)Ergimiş metal üstündeki İNKLUZYONLAR metal içine gaz emilmesine neden olur. Hatta bazı durumlarda bun İNKLUZYONLAR gazın metal içine kolayca girmesini sağlayacak çekirdek vazifesi görürler.
Derin-iç boşluklar: Çelik kütlesinin iç kısmında oluşur. Ancak RADYOGRAFİK ve ULTRASONİK MUAYENE ile ortaya çıkarlar. Yüzey boşluklarından farklı olarak, çoğunlukla parlak ve düzgün iç yüzeylere sahiptirler.

Nasıl önlenir:

Yeterli DEOKSİDASYON yapılmalıdır. Sürekli ve iyi bir DEOKSİDASYON verimi elde etmek için:

1)Alüminyumun tamamen çeliğin içinde kaldığından ve cürufla temas etmediğinden emin olmak gerekmektedir.
2)%0,1 normal alüminyum ilavesi potanın 1/3’i dolduktan sonra yapılmalıdır.
3)Alüminyum sıvı çelikte oksitlenerek kaybolur. Bu nedenle sıvı potalarda çok uzun zaman tutulmamalı, çelik sık sık daha küçük potalara transfer edilmemeli, yüksek sıcaklıklara çıkartılmamalı ve kalıplara yavaş dökülmemelidir.
4)Alüminyum testleri; verimin sürekliliğinin sağlanması, ilave metodun kontrolü ve ilavenin ağırlığını kontrol etme işlemleri düzenli olarak yapılmalıdır.


Çelik Dökümün Avantajları:
Çok şekilli parçaların sağlam, tek parça ve kullanılabilir halde üretiminin sağlanması çelik döküm için önemli bir avantajdır. Ancak maliyetin yüksek olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.
ÖSTENİTİK paslanmaz çelik, FERRİTİK ve PERLİTİK paslanmaz çeliklerle MARTENZİTİK paslanmaz çelikler özellikle üretimde daha çok görülen çeliklerdir. Düşük alaşımlı çelik ve yüksek alaşımlı çelik, parça dökümünde kullanılır.Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi beğenebilir & takip edebilir ya da makaleleri paylaşabilirsiniz
error

About Author

Leave A Reply

Translate »
error

Destek için reklamlarımızı tıklayın!