Alaşım Elemetlerinin Çelikteki Etkileri Nelerdir?

0

Çeliğin Özellikleri Üzerine Alaşım Elementlerinin Faydalı Etkileri
Maksimum %2,06 karbon içeren demir karbon alaşımları çelik olarak adlandırılır.

Alüminyum (Al): Kavlanmaya karşı dayanıklılık sağlar. Oksijen gidermek için kullanılır. Akma dayanımı ve darbe tokluğunu arttırıcı etki gösterir. Ayrıca Alüminyumun tane küçültücü etkisi vardır. Nitrasyon çeliklerinin temel alaşım elementidir. Bazı mikro alaşımlı çeliklerde de nitrür ve karbonitrür oluşturan mikro alaşım elementi olarak da kullanılır.

Azot(N): İstenmeyen bir elementtir. Azot kırılganlığına neden olur ve eğme özelliklerini kötüleştirir.Bakır (Cu): Akma ve çekme dayanımını arttırır. Buna karşın yüzde uzamayı ve şekillenebilirliği azaltır. Ayrıca korozyon direncini de yükseltir.

Fosfor (P): Fosfor çeliğin akma ve çekme dayanımını arttırır. Yüzde uzamayı ve eğme özelliklerini çok fazla kötüleştirir. Soğuk kırılganlık yaratır. Talaşlı şekillendirme kabiliyetini arttırır. Fosfor çelik içinde üretim işlemlerinden kalan bir elementtir ve istenmeyen özellikleri nedeniyle mümkün mertebe yapıdan uzaklaştırılır.

Kalay (Sn): Akma ve çekme dayanımlarını pek etkilemez. Fakat sıcak haddelemelerde sorunlar yaratır.

Karbon (C ): Mukavemet ve sertleşme kabiliyeti sağlar. Şekillenebilirliği ve kaynak kabiliyetini azaltır.

Kobalt (Co): Alaşımlı takım çeliklerinde kullanılan bir alaşım elementidir. Takım çeliklerinin sıcakta sertliğini muhafaza etmesi için kullanılır. Aşınma mukavemeti sağlar.

Krom (Cr): Sertleşme derinliği, ısıl mukavemet, korozyona dayanıklılık sağlar. Krom paslanmaz çeliklerin temel alaşım elementidir.

Kurşun (Pb): Haddelenebilirliği azaltır. Haddeleme sırasında kopmalara neden olur, yüzey kalitesini olumsuz yönde etkiler. Çeliklerin talaşlı şekillendirme kabiliyetini arttırır. Bu yüzden otomat çeliklerinde alaşım elementi olarak kullanılır.

Kükürt (S): Akma ve çekme mukavemetine etkisi yok denecek kadar azdır. Fakat malzemenin yüzde uzamasına ve tokluğuna etkisi çok fazladır. Kükürt malzemenin tokluğunu ve sünekliğini önemli ölçüde azaltır. Kükürt çelik içinde çeliğin içinde çeliğin üretiminden kalan bir elementtir ve yukarıda belirtilen özellikler nedeniyle yapıdan mümkün mertebe uzaklaştırılır. Sadece talaşlı şekillendirmeye uygun otomat çeliklerinde Kükürt miktarı yüksek tutulur.Manganez (Mn): Dayanımı arttırır. Sertleşme derinliği, kaynak kabiliyeti ve sünekliği geliştirir. Kükğrt ile bağlanarak MnS, Kükürdün sebep olacağı kırılganlığı (kırılgan FeS bileşimini) engeller.

Molibden (Mo): Isıl mukavemet, temper (meneviş) gevrekliği, korozyona, aşınmaya dayanıklılık sağlar.

Nikel (Ni): Nikelin darbe tokluğunu ve tavlı çeliklerde dayanımı arttırır. Nikel östenitik paslanmaz çeliklerin Kromdan sonra ikinci en önemli alaşım elementidir. Östenitik paslanmaz çeliklerde ki Nikel miktarı %7-20 arasındadır.

Silisyum (Si): Yüksek sıcaklığa dayanıklılık ve manyetik özellikleri geliştirir. Çekme dayanımını ve elastikiyeti geliştirir. Oksijen giderici olarak çelikte yer alır.

Titanyum (Ti): Vanadyum gibi tane küçültücü etkisi vardır. Ancak bu etkisi vanadyumun etkisinden daha yüksektir.

Tungsten (W): Isıl sertlik, temperlenmeye dayanıklılık, aşınma mukavemeti sağlar. Yükselen sıcaklıkta sertliği korur. Bu nedenle hız çeliklerinde vs. yararlanılır.

Vanadyum (V): Isıl mukavemet, temperlemeye dayanıklılık sağlar. Tane küçültücü ve karbür yapıcı bir etkisi vardır. Dayanımı arttırır. Sertleşebilme kabiliyetini geliştirir.

Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi beğenebilir & takip edebilir ya da makaleleri paylaşabilirsiniz
error

About Author

Leave A Reply

Translate »
error

Destek için reklamlarımızı tıklayın!